Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB56R0
RSMF2JB56R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB56R0
Brief Description
RES METAL OX 2W 56 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB56R0.pdf
Availability of RSMF2JB56R0
QUANTITY
RSMF2JB56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB56R0
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB56R0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB56R0
Related LinksRSMF2, RSMF2JB56R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB56R0 Details Description
Related parts for RSMF2JB56R0
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
3+3 WAY M HORIZ SMT WOJS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 129 MOHM datasheet.pdf
KIT STARTER FOR RX220 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf