Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB6K80
RSMF2JB6K80 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB6K80
Brief Description
RES METAL OX 2W 6.8K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB6K80.pdf
Availability of RSMF2JB6K80
QUANTITY
RSMF2JB6K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB6K80
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB6K80
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB6K80
Related LinksRSMF2, RSMF2JB6K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB6K80 Details Description
Related parts for RSMF2JB6K80
IC SW ANLG LP CMOS N/O 16-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
BATTERY CLIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.1A SYNC 6SON datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 20M 64-QFN datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6.8A/4.9A 8SO datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf