Stackpole Electronics Inc. RSMF2JBR270
RSMF2JBR270 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JBR270
Brief Description
RES METAL OX 2W 0.27 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JBR270.pdf
Availability of RSMF2JBR270
QUANTITY
RSMF2JBR270 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JBR270
Internal Part NumberEIS-RSMF2JBR270
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JBR270
Related LinksRSMF2, RSMF2JBR270 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JBR270 Details Description
Related parts for RSMF2JBR270
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.86"L X 5.9"W datasheet.pdf
IC INVERTER GATE TTL 5-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf