Stackpole Electronics Inc. RSMF2JT13R0
RSMF2JT13R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JT13R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 13 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JT13R0.pdf
Availability of RSMF2JT13R0
QUANTITY
RSMF2JT13R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JT13R0
Internal Part NumberEIS-RSMF2JT13R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JT13R0
Related LinksRSMF2, RSMF2JT13R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JT13R0 Details Description
Related parts for RSMF2JT13R0
MOSFET N-CH 100V 5.6A TO-262 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS .100 GOLD datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 7/16" 5.91" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 16 NAT 25X4' datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W SMBG datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RAIL 480 V 16 datasheet.pdf