Stackpole Electronics Inc. RSMF2JT1R10
RSMF2JT1R10 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JT1R10
Brief Description
RES METAL OX 2W 1.1 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JT1R10.pdf
Availability of RSMF2JT1R10
QUANTITY
RSMF2JT1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JT1R10
Internal Part NumberEIS-RSMF2JT1R10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JT1R10
Related LinksRSMF2, RSMF2JT1R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JT1R10 Details Description
Related parts for RSMF2JT1R10
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 68V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2 DIGIT DISPLAY/HOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 28POS datasheet.pdf
2598 5285 54 datasheet.pdf
M8 4 POS MALE STRT-BLNT 3MTR datasheet.pdf