Stackpole Electronics Inc. RSMF3FT619R
RSMF3FT619R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3FT619R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 619 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF3FT619R.pdf
Availability of RSMF3FT619R
QUANTITY
RSMF3FT619R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3FT619R
Internal Part NumberEIS-RSMF3FT619R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3FT619R
Related LinksRSMF3, RSMF3FT619R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3FT619R Details Description
Related parts for RSMF3FT619R
CONN STRAIN RELIEF 26POS SHORT datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 2POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
2000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
PLUG ASSY 54 POS. datasheet.pdf