Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB390R
RSMF3JB390R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 390 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB390R.pdf
Availability of RSMF3JB390R
QUANTITY
RSMF3JB390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB390R
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB390R
Related LinksRSMF3, RSMF3JB390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB390R Details Description
Related parts for RSMF3JB390R
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC USB MULTIMEDIA SWITCH 20-UMLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
PHOTO SNSR M18 NPN NO ADJ 2M datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X82 POS BK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.4V 4-USP datasheet.pdf
FIXED INDUCT 1.8UH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W MELF datasheet.pdf