Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB470R
RSMF3JB470R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB470R
Brief Description
RES METAL OX 3W 470 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB470R.pdf
Availability of RSMF3JB470R
QUANTITY
RSMF3JB470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB470R
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB470R
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB470R
Related LinksRSMF3, RSMF3JB470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB470R Details Description
Related parts for RSMF3JB470R
RES SMD 787K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf