Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT56K0
RSMF3JT56K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT56K0
Brief Description
RES METAL OX 3W 56K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT56K0.pdf
Availability of RSMF3JT56K0
QUANTITY
RSMF3JT56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT56K0
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT56K0
Standard Package1,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)