Phihong USA PSAA20R-480-R-CR3
PSAA20R-480-R-CR3 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA20R-480-R-CR3
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W
Datasheet Download
PSAA20R-480-R-CR3.pdf
Availability of PSAA20R-480-R-CR3
QUANTITY
PSAA20R-480-R-CR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA20R-480-R-CR3
Internal Part NumberEIS-PSAA20R-480-R-CR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA20R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.22" H (71.7mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA20R-480-R-CR3
Related LinksPSAA20R-, PSAA20R-480-R-CR3 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA20R-480-R-CR3 Details Description
Related parts for PSAA20R-480-R-CR3
SSR OCMOS FET 400MA NO 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 14POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONN CENTRAL COVER 12 POS GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 340MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
SINGLE M8 SHORT PW 5M NPN NC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf