Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT56K0
RSMF3JT56K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT56K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 56K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT56K0.pdf
Availability of RSMF3JT56K0
QUANTITY
RSMF3JT56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT56K0
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT56K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT56K0
Related LinksRSMF3, RSMF3JT56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT56K0 Details Description
Related parts for RSMF3JT56K0
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
SSD 16GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 20-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf