Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT7K50
RSMF3JT7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT7K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 7.5K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT7K50.pdf
Availability of RSMF3JT7K50
QUANTITY
RSMF3JT7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT7K50
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT7K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT7K50
Related LinksRSMF3, RSMF3JT7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT7K50 Details Description
Related parts for RSMF3JT7K50
HEADER OPEN .018"DIA .300 22POS datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 48POS R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
16MM IND CTRL ROTARY LVR OPERATR datasheet.pdf
IC ISOMODEM FAX SYS-SIDE 24TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO214AC datasheet.pdf