Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT7K50
RSMF3JT7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT7K50
Brief Description
RES METAL OX 3W 7.5K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT7K50.pdf
Availability of RSMF3JT7K50
QUANTITY
RSMF3JT7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT7K50
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT7K50
Standard Package1,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT7K50
Related LinksRSMF3, RSMF3JT7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT7K50 Details Description
Related parts for RSMF3JT7K50
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER INTRFC MPLAB ICD2 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 7A 7.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 24TBGA datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
100UF 250V 18X35.5 105C RAD datasheet.pdf