Stackpole Electronics Inc. RSMF5FB590R
RSMF5FB590R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5FB590R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 5W 590 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF5FB590R.pdf
Availability of RSMF5FB590R
QUANTITY
RSMF5FB590R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5FB590R
Internal Part NumberEIS-RSMF5FB590R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5FB590R
Related LinksRSMF5, RSMF5FB590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5FB590R Details Description
Related parts for RSMF5FB590R
POLYSWITCH RGE SERIES 6.0A HOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 175E 15.5KV datasheet.pdf
RES 232 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL DS26514 TCBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W T18 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 68PLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
RP6 EXPANSION SET datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf