Stackpole Electronics Inc. RSMF5JB24K0
RSMF5JB24K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JB24K0
Brief Description
RES METAL OX 5W 24K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JB24K0.pdf
Availability of RSMF5JB24K0
QUANTITY
RSMF5JB24K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JB24K0
Internal Part NumberEIS-RSMF5JB24K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JB24K0
Related LinksRSMF5, RSMF5JB24K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JB24K0 Details Description
Related parts for RSMF5JB24K0
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MODEM GPRS QUAD US BUNDLE RS-232 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO41 datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf