Stackpole Electronics Inc. RSMF5JT110R
RSMF5JT110R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JT110R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 5W 110 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JT110R.pdf
Availability of RSMF5JT110R
QUANTITY
RSMF5JT110R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JT110R
Internal Part NumberEIS-RSMF5JT110R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JT110R
Related LinksRSMF5, RSMF5JT110R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JT110R Details Description
Related parts for RSMF5JT110R
IDC CABLE - MSR26K/MC26F/MPD26K datasheet.pdf
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ VRT12SIP datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
IC FIFO 512X36 10NS 128QFP datasheet.pdf
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
HAR.MIK P&S 68M-IDC 0,75-0,9 datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf