Stackpole Electronics Inc. RSMF5JT36R0
RSMF5JT36R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JT36R0
Brief Description
RES METAL OX 5W 36 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JT36R0.pdf
Availability of RSMF5JT36R0
QUANTITY
RSMF5JT36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JT36R0
Internal Part NumberEIS-RSMF5JT36R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JT36R0
Related LinksRSMF5, RSMF5JT36R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JT36R0 Details Description
Related parts for RSMF5JT36R0
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 60A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.18A 14DSO datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf