Recom Power RSS-1505/H
RSS-1505/H picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1505/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1505/H.pdf
Availability of RSS-1505/H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSS-1505/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1505/H
Internal Part NumberEIS-RSS-1505/H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1505/H
Related LinksRSS-1, RSS-1505/H Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1505/H Details Description
Related parts for RSS-1505/H
TOOL CRIMPING COAXIAL CONTACTS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED 2DIG 0.56" TH datasheet.pdf
RES 70 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf