Recom Power RSS-1505/HP-R
RSS-1505/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1505/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1505/HP-R.pdf
Availability of RSS-1505/HP-R
QUANTITY
RSS-1505/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1505/HP-R
Internal Part NumberEIS-RSS-1505/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1505/HP-R
Related LinksRSS-15, RSS-1505/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1505/HP-R Details Description
Related parts for RSS-1505/HP-R
CONN HEADER LOPROFILE 48POS .100 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC 1.5KA datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR DUAL EIA-422/423 8-SOIC datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 72"" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3781EG datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf