Recom Power RSS-1505-R
RSS-1505-R picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1505-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1505-R.pdf
Availability of RSS-1505-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSS-1505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1505-R
Internal Part NumberEIS-RSS-1505-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1505-R
Related LinksRSS-1, RSS-1505-R Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1505-R Details Description
Related parts for RSS-1505-R
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR 52POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf