Rohm Semiconductor RSS085N05FU6TB
RSS085N05FU6TB picture photo
Mfg. Part Number
RSS085N05FU6TB
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 45V 8.5A 8-SOIC
Datasheet Download
RSS085N05FU6TB.pdf
Availability of RSS085N05FU6TB
QUANTITY
RSS085N05FU6TB Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS085N05FU6TB
Internal Part NumberEIS-RSS085N05FU6TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)45V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs21.4nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1500pF @ 10V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS085N05FU6TB
Related LinksRSS085N, RSS085N05FU6TB Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RSS085N05FU6TB Details Description
Related parts for RSS085N05FU6TB
RES SMD 1.1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LCK 5/16" datasheet.pdf
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDICTR T/D 2A 600V datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=48 LABELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
VINYL TUBING 1 AWG 8.81MM CLEA datasheet.pdf