Nichicon RSS1E680MCN1GS
RSS1E680MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RSS1E680MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
RSS1E680MCN1GS.pdf
Availability of RSS1E680MCN1GS
QUANTITY
RSS1E680MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS1E680MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RSS1E680MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, SS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS1E680MCN1GS
Related LinksRSS1E68, RSS1E680MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RSS1E680MCN1GS Details Description
Related parts for RSS1E680MCN1GS
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM50H/AE50G/X datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 14.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
HARLINK 10P MA DB CABLE ASSY, L= datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25 SKT 72" JACKS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC .8W WR datasheet.pdf