Vishay Sfernice RSSD25168A10R0JB06
RSSD25168A10R0JB06 picture photo
Mfg. Part Number
RSSD25168A10R0JB06
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR 10 OHM 200W 5% WW
Datasheet Download
RSSD25168A10R0JB06.pdf
Availability of RSSD25168A10R0JB06
QUANTITY
RSSD25168A10R0JB06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSSD25168A10R0JB06
Internal Part NumberEIS-RSSD25168A10R0JB06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesRSSD
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)200W
Tolerance±5%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.063" OD, 0.646" ID (27.00mm x 16.40mm)
Length6.614" (168.00mm)