Vishay/BCcomponents MAL203850331E3
MAL203850331E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL203850331E3
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
MAL203850331E3.pdf
Availability of MAL203850331E3
QUANTITY
MAL203850331E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL203850331E3
Internal Part NumberEIS-MAL203850331E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series038 RSU
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL203850331E3
Related LinksMAL2038, MAL203850331E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL203850331E3 Details Description
Related parts for MAL203850331E3
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 6 POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf