Rohm Semiconductor RSX101VA-30TR
RSX101VA-30TR picture photo
Mfg. Part Number
RSX101VA-30TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A TUMD2
Datasheet Download
RSX101VA-30TR.pdf
Availability of RSX101VA-30TR
QUANTITY
RSX101VA-30TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RSX101VA-30TR
Internal Part NumberEIS-RSX101VA-30TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageTUMD2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSX101VA-30TR
Related LinksRSX101, RSX101VA-30TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RSX101VA-30TR Details Description
Related parts for RSX101VA-30TR
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 WW datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR BRGLUX BXRA RS SPOT datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
150 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf