| Internal Part Number | EIS-RT-375-3/4-X-SP | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | RT-375 | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 | |
| Length | 250' (76.2m) | |
| Inner Diameter - Supplied | 0.750" (19.0mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.375" (9.5mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.017" (0.43mm) | |
| Material | Fluoropolymer | |
| Features | Chemical Resistant, Flame Retardant | |
| Color | Clear | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Shrink Temperature | 125°C | |