Yageo RT0402BRD0710R7L
RT0402BRD0710R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0710R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0710R7L.pdf
Availability of RT0402BRD0710R7L
QUANTITY
RT0402BRD0710R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0710R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0710R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0710R7L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD0710R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0710R7L Details Description
Related parts for RT0402BRD0710R7L
LED 7-SEG SGL CA HE RED RHDP 4" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED YEL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf