Yageo RT0402BRD07127RL
RT0402BRD07127RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07127RL
Brief Description
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07127RL.pdf
Availability of RT0402BRD07127RL
QUANTITY
RT0402BRD07127RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07127RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07127RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07127RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07127RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07127RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07127RL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 24.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 THRUHL datasheet.pdf
FAN 220VAC 80X38MM WR datasheet.pdf