Yageo RT0402BRD0719R1L
RT0402BRD0719R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0719R1L
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0719R1L.pdf
Availability of RT0402BRD0719R1L
QUANTITY
RT0402BRD0719R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0719R1L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0719R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0719R1L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD0719R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0719R1L Details Description
Related parts for RT0402BRD0719R1L
RES SMD 196K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5W DUL 5V +-12V PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
HEADER 23POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
MINI-BOX EXT KEY KIT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 6.1MM datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 12.20X381MM datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DUAL .100 STR datasheet.pdf