Yageo RT0402BRD071K2L
RT0402BRD071K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD071K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD071K2L.pdf
Availability of RT0402BRD071K2L
QUANTITY
RT0402BRD071K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD071K2L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD071K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD071K2L
Related LinksRT0402B, RT0402BRD071K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD071K2L Details Description
Related parts for RT0402BRD071K2L
RES SMD 2.21 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
PNEUM TIMER DELAY .1-180S NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
VARISTOR 420V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf