Yageo RT0402BRD071K4L
RT0402BRD071K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD071K4L
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD071K4L.pdf
Availability of RT0402BRD071K4L
QUANTITY
RT0402BRD071K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD071K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD071K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD071K4L
Related LinksRT0402B, RT0402BRD071K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD071K4L Details Description
Related parts for RT0402BRD071K4L
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
3P MT TAND BU-GEH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf