Yageo RT0402BRD0725R5L
RT0402BRD0725R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0725R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0725R5L.pdf
Availability of RT0402BRD0725R5L
QUANTITY
RT0402BRD0725R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0725R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0725R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0725R5L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD0725R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0725R5L Details Description
Related parts for RT0402BRD0725R5L
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CYCLONE MAX FLASH PROGRAM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONV AC/DC 6W 5V OUT MULTI T/H datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 0.9A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
WOOD FINISHING ROLL 10"X30'A ULF datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
ACB 20C 20#16 PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
10-Bit, 65/80/105 MSPS, 3V A/D Converter IC datasheet.pdf