Yageo RT0402BRD0725R5L
RT0402BRD0725R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0725R5L
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0725R5L.pdf
Availability of RT0402BRD0725R5L
QUANTITY
RT0402BRD0725R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0725R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0725R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0725R5L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD0725R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0725R5L Details Description
Related parts for RT0402BRD0725R5L
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 14.5MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.3W STER+1 36TQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 60W datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 2UH N49 datasheet.pdf
RES 500K OHM 0.8W 0.02% RADIAL datasheet.pdf