Yageo RT0402BRD0747R5L
RT0402BRD0747R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0747R5L
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0747R5L.pdf
Availability of RT0402BRD0747R5L
QUANTITY
RT0402BRD0747R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0747R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0747R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0747R5L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD0747R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0747R5L Details Description
Related parts for RT0402BRD0747R5L
CAP MICA 70PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 8.3A 5.4 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO214AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf