Yageo RT0402BRD07680RL
RT0402BRD07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07680RL
Brief Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07680RL.pdf
Availability of RT0402BRD07680RL
QUANTITY
RT0402BRD07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07680RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07680RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07680RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07680RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07680RL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 12POS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.18"L X 2.61"W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS INLINE PIN datasheet.pdf