Yageo RT0402BRD077K5L
RT0402BRD077K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD077K5L
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD077K5L.pdf
Availability of RT0402BRD077K5L
QUANTITY
RT0402BRD077K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD077K5L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD077K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD077K5L
Related LinksRT0402B, RT0402BRD077K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD077K5L Details Description
Related parts for RT0402BRD077K5L
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 1P+24S+1P datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf