Yageo RT0402BRD0782KL
RT0402BRD0782KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0782KL
Brief Description
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0782KL.pdf
Availability of RT0402BRD0782KL
QUANTITY
RT0402BRD0782KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0782KL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0782KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0782KL
Related LinksRT0402B, RT0402BRD0782KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0782KL Details Description
Related parts for RT0402BRD0782KL
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
DGTL OSCOPE 12BIT 350MHZ 4CH datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 4A datasheet.pdf
SCT3250EX 23.60" 8" EX112 W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HDM SMPO130F210O T 60794 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf