Yageo RT0402BRE0712R1L
RT0402BRE0712R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0712R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0712R1L.pdf
Availability of RT0402BRE0712R1L
QUANTITY
RT0402BRE0712R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0712R1L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0712R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0712R1L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0712R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0712R1L Details Description
Related parts for RT0402BRE0712R1L
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC SM 10M datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A datasheet.pdf