Yageo RT0402BRE0714R7L
RT0402BRE0714R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0714R7L
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0714R7L.pdf
Availability of RT0402BRE0714R7L
QUANTITY
RT0402BRE0714R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0714R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0714R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0714R7L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0714R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0714R7L Details Description
Related parts for RT0402BRE0714R7L
IC REG LDO 3.3V 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
PEDESTAL TERMINAL BLOCKS datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 400A 3TOWER datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf