Yageo RT0402BRE0716R5L
RT0402BRE0716R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0716R5L
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0716R5L.pdf
Availability of RT0402BRE0716R5L
QUANTITY
RT0402BRE0716R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0716R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0716R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0716R5L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0716R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0716R5L Details Description
Related parts for RT0402BRE0716R5L
JUMPER-H1502TR/A2015B/H1500TR 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4994 17 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf