Yageo RT0402BRE0720KL
RT0402BRE0720KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0720KL
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0720KL.pdf
Availability of RT0402BRE0720KL
QUANTITY
RT0402BRE0720KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0720KL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0720KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0720KL
Related LinksRT0402B, RT0402BRE0720KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0720KL Details Description
Related parts for RT0402BRE0720KL
ASSY RCPT,64 POSN, ACTION PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 150POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DAC 8BIT MICROPWR I2C TSOT23-6 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 6X0.078" RUST datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf