Yageo RT0402BRE07249RL
RT0402BRE07249RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07249RL
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07249RL.pdf
Availability of RT0402BRE07249RL
QUANTITY
RT0402BRE07249RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07249RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07249RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07249RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07249RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07249RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07249RL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A ITO220AC datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER DOUBLE 20POS .362" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf