Yageo RT0402BRE07374RL
RT0402BRE07374RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07374RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07374RL.pdf
Availability of RT0402BRE07374RL
QUANTITY
RT0402BRE07374RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07374RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07374RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07374RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07374RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07374RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07374RL
EMITTER IR 875NM 50MA SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 250V datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK TBDMHZ datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf