Yageo RT0402BRE0741R2L
RT0402BRE0741R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0741R2L
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0741R2L.pdf
Availability of RT0402BRE0741R2L
QUANTITY
RT0402BRE0741R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0741R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0741R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0741R2L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0741R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0741R2L Details Description
Related parts for RT0402BRE0741R2L
24 CONTACTS, PLUG, CHAMP, BAIL datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 4:5 5V LP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 378MA 490 MOHM datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf