Yageo RT0402BRE0743RL
RT0402BRE0743RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0743RL
Brief Description
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0743RL.pdf
Availability of RT0402BRE0743RL
QUANTITY
RT0402BRE0743RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0743RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0743RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0743RL
Related LinksRT0402B, RT0402BRE0743RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0743RL Details Description
Related parts for RT0402BRE0743RL
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL88013 datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf