Yageo RT0402BRE0763R4L
RT0402BRE0763R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0763R4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0763R4L.pdf
Availability of RT0402BRE0763R4L
QUANTITY
RT0402BRE0763R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0763R4L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0763R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0763R4L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0763R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0763R4L Details Description
Related parts for RT0402BRE0763R4L
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8-IN 3ST 16-DIP datasheet.pdf
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
RES 560 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES 66K OHM 1/2W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf