Yageo RT0402BRE07750RL
RT0402BRE07750RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07750RL
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07750RL.pdf
Availability of RT0402BRE07750RL
QUANTITY
RT0402BRE07750RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07750RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07750RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07750RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07750RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07750RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07750RL
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 21POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf