Yageo RT0402CRD0714R7L
RT0402CRD0714R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0714R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0714R7L.pdf
Availability of RT0402CRD0714R7L
QUANTITY
RT0402CRD0714R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0714R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0714R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0714R7L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0714R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0714R7L Details Description
Related parts for RT0402CRD0714R7L
CONN HEADER 100POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1% 100 PPM 2W datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf