Yageo RT0402CRD0714R7L
RT0402CRD0714R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0714R7L
Brief Description
RES SMD 14.7OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0714R7L.pdf
Availability of RT0402CRD0714R7L
QUANTITY
RT0402CRD0714R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0714R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0714R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0714R7L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0714R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0714R7L Details Description
Related parts for RT0402CRD0714R7L
FIXED IND 820UH 600MA 1.64 OHM datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
72346-1-SCA-II REC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf