Vishay/Dale RWR80S1961FRS73
RWR80S1961FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1961FRS73
Brief Description
RES 1.96K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1961FRS73.pdf
Availability of RWR80S1961FRS73
QUANTITY
RWR80S1961FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1961FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1961FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1961FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1961FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1961FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1961FRS73
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
MICRO 51C S /33 10CR 18" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W datasheet.pdf
05 FFCFPC ZIF E02HSGASSY11CKTEMB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf